Zöldséges gombaleves

Hozzávalók 2 személyre:

 

3 szárított shiitake gomba

10 g üveges tészta

1kisebb cukkini

1/2 fehérrépa

1 kisebb sárgarépa

20g spenót levél

1 zöldhagyma

1/2 l zöldség leves

1/2 tk. só

1 ek. szójaszósz

 

Elkészítés:

 

A gombát kb.15 percig meleg vízben áztatjuk, kinyomkodjuk és csíkokra vágjuk. A tésztát 10 percig meleg vízben puhitjuk, lecsepegtetjük és konyhai ollóval felvágjuk. A cukkinit a fehérrépát a sárgarépát megmossuk, megtisztitjuk és kockára felvágjuk. A spenótott megmossuk és apróra vágjuk ugyanúgy a zöldhagymát is. A levest felforraljuk és megsózzuk és benne a zöldségeket 20 percig fözzük. Hozzáadjuk a gombát a tésztát, zöldhagymát a szójaszósszal együtt és további 5 percig fözzük. A levest forrón tálaljuk.

JÓÉTVÁGYAT

Borsó raguleves

Hozzávalók:
20dkg zöldborsó
10dkg sárgarépa
1 szál póréhagyma
30dkg sertéscomb
3ek olaj
1dkg liszt
1 mokkáskanál fűszerpaprika
1ek vágott petrezselyem

Elkészítés:
A kockára vágott húst olajon fehéredésig pirítjuk. Megsózzuk és kevés víz hozzáadásával, pároljuk puhára. Amikor már majdnem puha a hús, megszórjuk, a lisztel, elkeverjük, kicsit pirítjuk, majd a fűszerpaprikát is belekeverjük, és kb. egy liter vizet, öntünk hozzá. Majd bele tesszük a répát, tíz perc múlva a borsót és a karikára vágott pórét. Sózzuk, borsozzuk, petrezselyemmel is beszórjuk. Csipetkét főzünk bele.

 


Brokoli leves

Hozzávalók:
Hozzávalók
40 dkg brokkoli
3 dkg liszt
2 dl 12 %-os tejföl,
2 db tojássárgája
Só, fehér bors, reszelt szerecsendió
1,2 dl víz

Elkészítés:
Elkészítés:
A megtisztított, feldarabolt brokkolit – annyi vízben, amennyi ellepi – puhára főzzük.
Nyolc darab brokkolit félreteszünk, a többit a főzőlével együtt összeturmixoljuk.
Hozzáadjuk a maradék vizet, ízesítjük sóval, borssal. A lisztet elkeverjük a tejföllel, belevegyítjük a tojássárgáját, majd a brokkolihoz hozzámelegítve besűrítjük a levest.
Amikor felforr, beletesszük a félretett egész brokkolirózsákat, összeforraljuk, majd melegen tálaljuk.


Bugaci leves

 Hozzávalók:
kevés füstölt szalonna
1 fej vöröshagyma,
2-3 szál fehér- és sárgarépa,
20 dkg darált hús,
1 gerezd fokhagyma,
pirospaprika,
só,
bors,
petrezselyemzöld,
tejföl,

Elkészítés:
Füstölt szalonnát apró kockára vágunk, majd zsírjára olvasztjuk.
Finomra vágott hagymát megdinsztelünk a zsiradékban, majd beletesszük a gyufaszál vékonyságúra vágott fehér és sárgarépát.
Együtt pároljuk.
Megszórjuk finomra vágott petrezselyemmel, pirospaprikával, felengedjük vízzel, sóval, borssal ízesítjük.
Ha a víz felforrt, beletesszük a húsgombócokat: darált húst összegyúrunk sóval, borssal, paprikával, 1 gerezd zúzott fokhagymával.
Ha a gombócok már feljöttek a leves tetejére, lisztes, tejfölös habarást adunk hozzá.
Jól összeforraljuk.


Burgonykrémleves

 Hozzávalók:
40 dkg burgonya
1 fej vöröshagyma


1 evőkanál margarin
l liter füstölthúslé, lehet kockából is
2 kávéskanál őrölt kömény
1 csipet reszelt szerecsendió
2 tojássárgája
2 dl tejszín
őrölt bors
A tálaláshoz: 15 dkg sonka

Elkészítés:
1. A margarint lábasban felolvasztjuk, hozzáadjuk a megtisztított, apróra vágott hagymát és világosra pirítjuk. Beletesszük a megtisztított, kockákra vágott burgonyát, felöntjük a füstölthúslével, megszórjuk az őrölt köménnyel, lefedjük, és a krumplit puhára főzzük.
2. Amikor a burgonya puhára főtt, kicsit hűlni hagyjuk, majd összeturmixoljuk, ezután megszórjuk csipet borssal, a szerecsendióval és ismét felforraljuk. Sózni csak akkor kell, ha kóstolás után is szükségesnek tartjuk, mert a füstölthúslé is sós.
3. A tojások sárgáját kikeverjük a tejszínnel, a levesbe keverjük, de ezzel már nem forraljuk. Az apróra vágott sonkával tálaljuk.
Elkészítési idő: 50 perc


Alföldi leves

 Hozzávalók:
30 dkg sertéshús
1 fej hagyma
2 ek olaj
25 dkg burgonya
1 liter erõleves (kockából)
2 dl tejföl
liszt
2 fõtt tojás
1/2 cs zöldpetrezselyem
1/2 citrom leve
2 babérlevél
mustár

bors

Elkészítés:
Az apró kockára vágott húst az olajban megpirított hagymára tesszük. Babérlevéllel, sóval, borssal ízesítjük, majd felöntjük a húslevessel. Amikor a hús félig megpuhult, beletesszük a kockákra vágott burgonyát. Amikor a hús és a krumpli is megpuhult, világos, petrezselymes rántást készítünk. A tejföllel simára keverjük, és besûrítjük vele a levest. Mustárral, citromlével enyhén savanykásra ízesítjük. Tálaláskor a kockára vágott fõtt tojásra merjük a levest.


Angol borsó leves

 Hozzávalók:
50 dkg zöldborsó
1 póréhagyma
1 vöröshagyma
1 teáskanál liszt
olaj
csirkehúsleves kocka,

fehérbors
petrezselyemzöldje

Elkészítés:
A kockára vágott vöröshagymát és póréhagymát megpároljuk. Meghintjük pici liszttel, elkeverjük és felengedjük vízzel. Beletesszük a zöldborsót, fűszerezzük



                          Bajor perecleves

Hozzávalók:


-2közepes vöröshagyma
-2 evőkanálnyi olaj(vagy zsír)
-2 bajor perec (lehetőleg kissé szikkadt)
-másfél dl világos sör
-7db húsleves(lehet leveskockából is)
-só
-őrölt bors
- reszelt szerencsedió
-1 csokor metélőhagyma

Elkészítés:


Az egyik hagymát aprítsd finomra, és egy evőkanálnyi zsiradékon süsd üvegesre. Töltsd rá a sört, a húslevest, és főzd 10-15 percen át gyönge tűzön. Eközben a másik hagymát uborkagyalun gyaluld le, a fél cm vastagon felkarikázott perecet pedig szárazon pirítsd meg.
Ízesítsd a levest sóval,őrölt borssal, reszelt szerencsedióval, dobj bele a megsült hagymát, a megpirított pereckarikákat, és lefedve hagyd 5 percig dagadni. A tálalás előtt szórd bele a felaprított metélőhagymát.


Barackleves

Hozzávalók:
fél kg sárgabarack,
2 dl fehérbor,
2 kanál zsemlemorzsa,
10 dkg cukor,
1 egész tojás,
1 dl tejföl.

Elkészítés:
A barack felét meghámozzuk, szeletekre vágjuk, a borban puhára pároljuk, másfél liter vízzel felforraljuk, belefőzzük a zsemlemorzsát, a barack másik felét és áttörjük. Ráöntjük a borban párolt barackra, hozzáadjuk a cukrot és felforraljuk. Egy tálban az egész tojást a tejföllel jól elhabarjuk és a levest kanalanként, folytonos keverés mellett hozzáöntjük. Melegen vagy hidegen tálaljuk.

Elkészítési idő: 35 perc


Becsináltleves

Hozzávalók:
50 dkg apróhús
15 dkg sárgarépa
10 dkg fehérrépa
15 dkg mirelit zöldborsó
10 dkg kelvirág
5 dkg gomba
5 dkg zeller
2 kis fej vöröshagyma
3-4 evőkanál olaj
petrezselyem
zellerzöld
bors

3 tojássárgája
(kb. 1 dl tejszín)
néhány csepp citromlé

Elkészítés:
A megtisztított és (kicsire) felkockázott húst az olajon kissé pirítsd meg (amíg kifehéredik), majd add hozzá a felkockázott sárga- és fehérrépát, zellert, karfiolt, valamint a megtisztított és felszeletelt gombát. 3-4 percig pirítsd együtt ezeket, majd öntsd fel jó másfél liter meleg vízzel (vagy - ha van - csontlével). Ekkor tedd bele egészben a megtisztított vöröshagymákat, adj hozzá egy kis csokor petrezselymet és zellerzöldet, néhány szem borsot, valamint sót. Lassú tűzön főzd, s amikor a zöldségek félig megpuhultak, tedd bele a zöldborsót is. Amikor már minden puha, dobd ki belőle a hagymákat, a petrezselymet és a zellerzöldet. A tojássárgákat jól keverd el (adhatsz hozzá egy kis tejszínt is), majd apránként szedj hozzá annyi levest, hogy jól átmelegedjen, s ezt a dúsító keveréket lassan csurgasd bele a - közben folyamatosan kevergetett - forró levesbe. Végül néhány csepp citromlével ízesítsd a becsináltat.

Tanácsok:
4-6 adag
A becsináltleveshes használt apróhús (aprólék) származhat csirkéből, más baromfiból, vagy borjúból, illetve lehet bármilyen könnyen puhuló hús.
A fenti receptnek létezik sűrűbb, rántásos verziója is. Ennél a vöröshagyma és a petrezselyem nem kerül bele a levesbe, hanem azokat egy kevéske világos rántáshoz használjuk fel, s ilyenkor a zöldborsót is külön főzzük meg. Ekkor a sorrend úgy módosul, hogy ha minden puhára főtt, berántjuk a levest, jól összeforraljuk, majd beletesszük a főtt borsót, végül a tojásos-tejszínes mixet.


Bolognai leves

Hozzávalók:
3 db húsleveskocka,3 dkg vaj,3 dkg liszt,10 dkg spagetti,1 dl tejföl,2 dl tejszín,2 db tojássárgája,12 dkg Pannónia sajt,őrölt fehér bors, só

Elkészítés:
A húsleveskockákat 1 l vízben felforraljuk. A vajból és a lisztből világos rántást készítünk és a levest berántjuk. Sóval, őrölt fehér borssal ízesítjük. A spagettit sós vízben kifőzzük, leszűrjük és a levesbe keverjük. Hozzáadjuk a tejfölt és 2-3 percig forral-juk, majd levesszük a tűzről. A tejszínt a tojássárgájával simára keverjük és állandó keverés mellett, vékony sugárban a levesbe öntjük. Ezután a levest már nem szabad forralni. Azonnal tányérokba szedjük és gazdagon meghintjük reszelt Pannónia sajttal.


Boros meggyleves

Hozzávalók:
30 dkg meggy
1 tojássárgája
2 dl tejszín
1 dl édeskés fehérbor
4 evőkanál cukor
őrölt fahéj
reszelt citromhéj

Elkészítés:
A megmosott (befőtt esetén lecsurgatott) meggyet forró vízben főzzük, majd nemsokára hozzáadjuk a cukrot és fahéjat. Habverővel összekeverjük a tojássárgáját a tejszínnel és tűzről levett leveshez habarjuk. Hozzáadjuk a bort és meghintjük frissen reszelt citromhéjjal.
Lehűtve tálaljuk.


Erőleves

 

Hozzávalók:

 

1 kg marhacsont
25 dkg darált marhahús
1 tojásfehérje
1 kiskanálnyi paradicsompüré
30 dkg sárgarépa
10 dkg fehérrépa
10 dkg zeller
bors

 

A csontot aprítsuk fel, forrázzuk le, majd öblítsük le. A darált húst jól keverjük össze a tojásfehérjével és a paradicsompürével, majd hígítsuk fel 2 liter hidegvízzel. Tegyük bele a csontot, a megtisztított, de egyben hagyott zöldséget, valamint néhány szem borsot, sózzuk meg, s tegyük fel főni. Igen lassú tűzön főzzük 2-3 órán át. (A zöldséget, ha a tálalásnál is használni akarjuk, vegyük ki és tegyük félre, miután megpuhult.) A levest végül húzzuk le a tűzről, hagyjuk ülepedni néhány percig, majd szedjük le a zsírját, és szűrjük át egy sűrű szitán vagy egy tiszta konyharuhán. Ha kell, tálalás előtt újra zsírtalanítsuk.

 


Szegedi halászlé

 

Hozzávalók:

 

1 kg vegyes hal (ponty, keszeg)
Halbelsőség (ikra, tej)
3 nagy fej finomra vágott vöröshagyma
2 evőkanál szegedi pirospaprika
2 db zöldpaprika
1 db paradicsom
2 evőkanál zsír
Cseresznyepaprika
Ízlés szerint só

 

Első lépésként a finom kockára vágott vöröshagymát 2 evőkanál zsíron megpuhítjuk. Miután üvegesre pároltuk a hagymát, hozzáadjuk a hal csontjait, a fejet, a farkat, az uszonyokat, a kisebb halakat, belerakjuk a zöldpaprikát, a paradicsomot, rászórjuk a pirospaprikát, a sót, majd összefőzzük. Amint rotyogni kezd, hideg vízzel felöntjük és 45 percig egyenletes tűznél főni hagyjuk. Amikor felforrt a lé, az egészet áttörjük, szitán átpasszírozzuk. Máris elkészült a sűrű, tartalmas hal-alaplé! Elővesszük a sózott, előre bevagdalt nagyobb halszeleteket és hozzáadjuk az alapléhez. A halfilét mélyen, egészen a bőrig vágjuk be, hogy a szálkák könnyebben fogyaszthatók legyenek. Felhígítjuk a lét annyira, hogy a halszeleteket teljesen ellepje. Lassú tűzön további 30 percig főzzük, ügyelve arra, hogy közben nem kevergetjük a halat, csak a bográcsot forgatjuk! Mielőtt levennénk a tűzről, az ikrát és a tejet is belefőzzük a hallébe.


Orjaleves

 

Hozzávalók:

 

2,5 kg orja (10 darabba vágva)
50 dkg sárgarépa
30 dkg fehérrépa
25 dkg karalábé
10 dkg zeller
2 nagy fej hagyma héjastól négyfelé vágva
1-2 fej fokhagyma
2 piros csövespaprika
20-25 szem egészbors
egy-két kanálnyi paradicsompüré

 

 

Tízliteres fazékban 6 liter vízben egyszerre tegyük fel az összes hozzávalót. Erős túzön felforraljuk és takarékon főzzük, míg minden meg nem puhul. Közben a habját leszedjük. A fazék alatt lekapcsoljuk a tüzet, kicsit várunk, majd levesszűrőn leszűrjük. Újra felforralva cérnametéltet főzünk bele. Az orjacsontokat és a főtt zöldségeket vele együtt tálaljuk és ecetes tormát is teszünk az asztalra. Nagyon lassan, sokáig kell főzni, hogy szépen gyöngyöző aranysárga levest kapjunk.


Alföldi pulykaraguleves

 

Hozzávalók:

 

30 dkg pulykamell, comb
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 zöldpaprika
1 paradicsom
2 ek. olaj
1 mokkáskanál pirospaprika
50 dkg tisztított zöldborsó
25 dkg burgonya
2 dl tejföl
1 kk. liszt
borsikafű
1 kis csokor kapor

A húst kockára aprózzuk. Megfonnyasztjuk olajban a finomra vágott hagymát, rátesszük a húst, kissé megpirítjuk. Meghintjük a pirospaprikával, hozzáadjuk a karikára vágott zöldpaprikát, paradicsomot és az áttört fokhagymát. Sózzuk, borsozzuk, fedő alatt puhára pároljuk. Közben 8 dl enyhén sós vízben félpuhára főzzük a borsót és az apróra vágott burgonyát. A kész pörkölthöz adjuk, majd borsikafűvel készre főzzük. A tejfölben és 1 merőkanál főzőlében simára keverjük a lisztet, a leveshez adjuk. A kaprot apróra vágjuk és tálalás előtt a leveshez keverjük.

 

 

Tyúkhúsleves

 

Hozzávalók:

 

1 kisebb tyúk
4-5 szál sárgarépa
3-4 szál petrezselyemgyökér
1 darabka zeller
1 darabka karalábé vagy karfiol
1 kisebb fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 paradicsom
1 zöldpaprika
1 szem burgonya

zöldbors
fekete bors (szemes)
néhány szem köménymag

 

A zöldségeket megtisztítjuk. A vöröshagyma és a fokhagymagerezd héját nem távolítjuk el, csak a végeit vágjuk le. A paprikát hosszában kettévágjuk és magházát eltávolítjuk. A megtisztított és feldarabolt tyúkot kb. 4 liternyi vízbe feltesszük fõni. Ha a víz felforrt, hozzáadjuk az alaposan megmosott zöldségeket. Megsózzuk a levest és beletesszük a fûszereket. Lassú tûzön addig fõzzük, míg a hús és a zöldségek is megpuhulnak (kb. 3 óra). A levest leszûrjük és csigatésztát vagy cérnametéltet fõzünk bele.



Tárkonyos bárányleves

 

Hozzávalók:

 

30 dkg báránycomb
10 dkg vöröshagyma
10 dkg sárgarépa
10 dkg zöldborsó
5 dkg gyökér
5 dkg zellergumó
5 dkg gomba
1 db fehér paprika
1 dl tejszín
1 db citrom
3 dkg liszt (+ 5 dkg a galuskához)
só, bors, tárkony, tárkonyecet
citromlé ízlés szerint
1 db tojás

 

Elsőként a darabolással kezdünk. A bárányhúst és a zöldségeket 0,5-1 cm-es kockákra, a vöröshagymát finomra vágjuk. Kevéske olajat melegítünk, melyen a hagymát üvegesre pirítjuk, majd beletesszük a megmosott bárányhúst és a zöldségeket. Következik az ízesítés, fűszerezzük ízlés szerint,felöntjük vízzel, majd kevergetve puhára pároljuk. Mikor a hús már majdnem puha, a liszttel készített tejszínes habarással felöntjük, és felforraljuk a levest. Levesbetétként a tojásból és az 5 dkg lisztből készített apró galuskát adhatjuk. Citromlével, tárkonyecettel ízesítjük, forrón tálaljuk citromszeletekkel díszítve.

 

 

Frankfurti leves

 

Hozzávalók:

 

30 dkg kelkáposzta
2 db közepes krumpli
2 gerezd fokhagyma
1 fej vöröshagyma
1 tk vegeta
1 tk pirosarany
1 tk só
1 mk köménymag
1 mk őrölt bors
2 tk őrölt paprika
1 fakanálnyi zsír vagy 2 ek olaj
1 púpos ek liszt
2 pár virsli
2 dl tejföl

 

A kelkáposztát leveleire szedjük, megmossuk, ujjnyi csíkokra vágjuk. A krumplit meghámozzuk, apró kockákra daraboljuk. A hagymákat megtisztítjuk, a fokhagymát összezúzzuk. A kelkáposztát a krumplival együtt 2,5 liter vízben feltesszük főni. Beletesszük a vöröshagymát egészben (ezt később eltávolítjuk), valamint a sót, vegetát, pirosaranyat, köménymagot és a zúzott fokhagymát. Miközben a leves fő, a virsliről lehúzzuk a héját és kb. 1 cm vastagon felkarikázzuk. Kb. 30 perc alatt megpuhul a káposzta és a krumpli. Elkészítjük a rántást: a lisztet a zsiradékon világos zsemleszínűre pirítjuk. A tűzről levéve, belekeverjük a pirospaprikát és az őrölt borsot. Kevés (kb. 1,5 dl) hideg vízzel felöntjük és berántjuk a levest. Beletesszük a virslikarikákat, valamint a tejfölt és felforraljuk.

 

 

Csirkeaprólék leves

 

Hozzávalók:

 

50 dkg csirkeaprólék
15 dkg sárgarépa
10 dkg fehérrépa
15 dkg mirelit zöldborsó
5 dkg gomba
5 dkg zeller
2 kis fej vöröshagyma
3 evőkanál olaj
petrezselyem
borsikafű vagy bors

 

A megtisztított, feldarabolt csirkeaprólékot az olajon kissé megpirítjuk, majd hozzáadjuk a felkockázott sárga- és fehérrépát, zellert, valamint a megtisztított és felszeletelt gombát. Egy kis ideig pirítsuk együtt ezeket, majd öntsük fel jó másfél liter meleg vízzel. Ekkor tegyük bele egészben a megtisztított vöröshagymát, adjunk hozzá petrezselymet, borsot, sót. Lassú tűzön főzzük, s amikor a zöldségek félig megpuhultak, tegyük bele a borsót is. Amikor minden puha, tálalás előtt még meghinthetjük finomra vágott petrezselyemmel is.

 

 

Káposztaleves

 

Hozzávalók:

 

1 nagy fej édeskáposzta
6 nagy vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma /opcionális/
2 paradicsompüré konzerv
5 sárgarépa
2 zöld paprika
1 zellergumó
petrezselyem
só,bors,curry

 

A zöldségeket apró vagy közepes darabokra szeleteljük, egy nagy lábosba helyezzük és annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. Megsózzuk, megborsozzuk, curryvel ízesítjük. Felforraljuk, 10 percig forrásban lévő vizben főzzük, majd kis lángon puhára főzzük.

 

 

 

Lebbencs leves

 

Hozzávalók:

 

10-15 dkg lebbencstészta
50 dkg burgonya
15 dkg kolozsvári szalonna
2 fej vöröshagyma
1 paradicsom
1 paprika
1 dkg zsír
pirospaprika   



A szalonnát kb. fél cm-es vagy picivel nagyobb kockára vágjuk, és megpirítjuk kevés zsíron. Ezurán beletesszük a kockára vágott hagymát, és világosbarnára pirítjuk. Leszűrjük, a szalonnát és hagymát félretesszük, a zsíron barnára pirítjuk a kb 1,5 cm-es darabokra tördelt lebbencstésztát. Ezután beletesszük a megtisztított és 1,5 cm-es kockákra vágott krumplit, a négy darabra vágott paradicsomot és a kb. 2 cm-es laskára vágott zöldpaprikát, rátesszük a hagymás szalonnát, megforgatjuk párszor, meghintjük egy kávéskanál pirospaprikával, jól elkeverjük, majd felöntjük annyi vízzel, hogy kb. kétszeresen ellepje és megsózzuk. Húsz perc alatt megfő. Nagyon finom, igazi magyaros étel. Ha a szalonnával belesütünk egy szál karikára vágott parasztkolbászt, még finomabb lesz, önálló ételnek is megteszi. Ekkor kevesebb vízzel csináljuk.

 

 

Legényfogó leves

 

Hozzávalók:

 

1 fej hagyma
50 dkg pulykamell
3 szál répa
1 szál fehérrépa
gomba
esetleg krumpli, de nem jellemző
1 húsleveskocka
1 dl tejföl
1 dl tejszín
1 kávéskanál liszt
só, bors, mustár, citrom, majoránna, babérlevél, tárkony
borsó, fehér paprika, kis kanál cukor, zellerzöld

 

 

Kockázzuk fel a hagymát, daraboljuk fel a répát és a húst. Előbbit karikára, utóbbit kockára. Ujjainkat lehetőleg ne szabdaljuk bele, elég az a fél kiló pulyka a leveshez. A hagymát kevés olajon megfonnyasztjuk, könnyeinket letöröljük, majd a húst rádobva fehérre sütjük a külső részeit. Ezek után jöhet a répa, fehérrépa (petrezselyemgyökér), gomba. Ezeket is kicsit átpirítjuk. Töltsük fel vízzel, majd tegyünk bele babérlevelet, őrölt borsot, sót, fél evőkanál citromlevet, majoránnát, majd egy kevés mustár is mehet. Szóval, amolyan jó drukker kifejezéssel élve: „mindent bele”. Főzzük, míg meg nem puhul a hús. A tejfölt és a tejszínt kevés liszttel keverjük el, majd adjuk hozzá merőkanalanként kevergetve kb. a leves felét, így nem csomósodik be a habarás. Ezt visszaöntve már kész is a leves. Már csak egy kávéskanál tárkony kell bele, hogy megadja a leves klasszikus, mindentől különböző ízét.

 

 

Májgaluskaleves

 

Hozzávalók:

 

1 vöröshagyma
2 dundi sárgarépa
2 petrezselyemgyökér
3 evőkanál olaj
1 csokor petrezselyem
1 húsleveskocka vagy 1 kiskanál só
1 mokkáskanál darált cseresznyepaprika


a májgaluskához:


2 zsemle
tej a zsemle áztatásához
20 dkg máj
2 tojás
fél vöröshagyma
1 evőkanál olaj
fél csokor petrezselyem

őrölt bors
majoránna
1 púpozott evőkanál liszt

 

A hagymát, a sárgarépát meg a petrezselyemgyökeret megtisztítjuk, az előbbit finomra, a kétféle répát egycentis kockákra vagy kisujjnyi hasábokra vágjuk. A hagymát az olajon megfuttatjuk, a zöldséget rászórjuk, és kevergetve 2-3 percig pirítjuk. A fölaprított petrezselyemmel megszórjuk, majd 1,5 liter vízzel fölöntve szinte teljesen puhára főzzük, a leveskockát is belemorzsoljuk. Közben a zsemlét beáztatjuk, kifacsarjuk, és a kisebb darabokra vágott májjal együtt ledaráljuk. Célszerű a darálóba előbb a májat tenni, azután a zsemlét, hogy inkább az utóbbiból maradjon benne. Persze, az az igazán jó megoldás, ha az áztatott zsemlét - mert mind kell a gombóchoz - egy kis darabka száraz kenyérrel nyomjuk ki a darálóból. A tojásokat beledolgozzuk. A hagymát lereszeljük, az olajban a fölaprított petrezselyemmel együtt megfuttatjuk, majd a májas masszához adjuk. Megsózzuk, megborsozzuk, a majoránnával fűszerezzük, és a lisztet is hozzákeverjük. Egy kiskanalat a fövő levesbe merítünk, majd a májas keverékből kis galuskákat szaggatunk a levesbe; amihez a fele is elég. A többi masszát enyhén sós, forrásban lévő vízben kifőzzük, kihűtve lefagyasztható. Ha feljöttek a felszínére, még 3 percig főzzük. A kész levest, ha kell, utánasózzuk, végül cseresznyepaprikával ízesítjük.

 

Minestrone leves

 

Hozzávalók:

 

1 tisztított, karikázott sárgarépa
1 tisztított, karikázott fehérrépa
1 tisztított, karikázott cukkini
karfiol
brokkoli
póréhagyma
olívaolaj
szurokfű
zúzott fokhagyma
bors

1 liter zöldségleves (lehet kockából is)
1 kanál paradicsompüré
reszelt parmezán

 

A zöldségeket kevés olívaolajon megpároljuk, fűszerezzük, 1 liter zöldséglevessel felöntjük, kevés paradicsompürével színezzük. Kevés reszelt parmezán sajttal megszórva fogyasztjuk.

 

 

Olasz csicseriborsó leves

 

Hozzávalók:

 

1 vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
3 sárgarépa
10 dkg zeller
15 dkg füstölt szalonna
2-3 evőkanál olívaolaj
Só és frissen őrölt bors
2 evőkanál morzsolt kakukkfű
2 kávéskanál mustár
1 doboz 40 dkg-os hámozott paradicsom-konzerv
30 dkg fűszeres kolbász
2 doboz 40 dkg-os csicseriborsó-konzerv
1 ág friss rozmaring
0,5 dl balzsamecet


A tálaláshoz:


1 nagy csokor petrezselyem
12,5 dkg mascarpone
2 dl tejszín

 

Első lépésként készítünk egy zöldségalapot. Ehhez nagyobb darabokra vágjuk a répát, a hagymát, a fokhagymát és a zellert, aztán a szalonnát is felkockázzuk, majd mindezt beledobáljuk egy késes betétű robotgépbe és összedaráljuk. Minél pépesebbre daráljuk a zöldségalapot, annál gyorsabban fog párolódni. Amikor a darálással elkészültünk, a zöldségpépet átkanalazzuk egy nagyobb fazékba, megsózzuk, megborsozzuk, majd egy egészen kevés olívaolajjal együtt 10-15 perc alatt összepároljuk. Ha az alap már jól átforrósodott, alaposan megkeverjük, és lefedve hagyjuk forrdogálni. Ezalatt nagyobb karikákra daraboljuk a kolbászokat, a csicseriborsó konzerveket pedig leszűrjük, lecsepegtetjük, majd magunk mellé készítjük. Már csak egyetlen előkészítő lépés maradt hátra; elkészítjük a szegény emberek borát, azaz a balzsamecetet felöntjük kb. 1,5 dl vízzel. A zöldségalap már jól megpárolódott, így belenyomjuk a mustárt, megszórjuk a kakukkfűvel, majd a levesalaphoz öntjük a hámozott paradicsomkonzervet is, levével együtt. A fakanál élének segítségével szétdaraboljuk a hámozott paradicsomszemeket kisebb darabkákká, aztán a levesbe szórjuk a kolbászkarikákat és a leszűrt csicseriborsó szemeket is. Az egészet aztán alaposan összeforgatjuk, megvárjuk míg a felforr a leves, ekkor hozzáöntjük a balzsamecetes vizet is, végül az egészet felöntjük kb. 1,5 liter vízzel. Letakarjuk a lábost és hagyjuk, hogy csendben felforrjon. Amíg forrósodik, felaprítjuk a petrezselymet, aztán egy kisebb tálkában összekeverjük a mascarponéval és a tejszínnel. Ez az ízes keverék kerül majd tálaláskor a leves alá. Mikor a tejszínes alapunk is elkészült, a levesbe dobjuk a rozmaring ágat, majd egy alapos keverés után ismét lefedjük a lábast és magára hagyjuk, hogy aztán 20-25 perc múlva tálalhassauk ezt a fenséges olasz csicseriborsó-levest.

 

 

Olasz zöldbabos leves

 

Hozzávalók:

 

5 dkg füstölt szalonna
1 vöröshagyma
1 sárgarépa
1 szál petrezselyemgyökér
0,5 zeller
3 paradicsom
5 dkg kelkáposzta
10 dkg zöldbab
2 gerezd fokhagyma
1 kis csokor bazsalikom
5 dkg rövid csőtészta
só, fehér bors
10 dkg reszelt parmezán

 

A szalonnát kis kockákra vágjuk, és kisütjük. Hozzáadjuk a felaprított vöröshagymát és a zúzott fokhagymát. Együtt pároljuk 1-2 percig. Hozzáadjuk a kockára vágott sárgarépát, petrezselyemgyökeret, zellert és paradicsomot. Sózzuk, őrölt fehér borssal és finomra vágott bazsalikommal fűszerezzük. Rövid ideig pároljuk, majd hozzáadjuk az aprított kelkáposztát és zöldbabot és felöntjük vízzel. Lassú tűzön puhára főzzük, az utolsó néhány percre beletesszük a tésztát is. Reszelt parmezánnal megszórva tálaljuk.

 

Olasz cukkinileves

 

Hozzávalók:

 

40 dkg zsenge cukkini
1 kisebb fej vöröshagyma
2 cikk fokhagyma
2 evőkanál olivaolaj
1 csokor bazsalikom, vagy petrezselyem
2 tojás
só, bors

 

Az olivaolajon megpároljuk az apróra vágott vöröshagymát, majd hozzáadjuk a kockára vágott cukkinit és felpirítjuk egy kicsit. Utána rádobjuk a zúzott fokhagymát, felöntjük 1 l zöldség, vagy húslével és 15-20 percig főzzük. A felaprított levélzöldséget a felvert tojásba keverjük, és a forró levesbe csurgatjuk. Ízlés szerint sózzuk és borsozzuk.

 

 

Olasz gesztenyeleves

 

Hozzávalók:

 

70 dkg gesztenye
2 db sárgarépa
1 db fehérrépa
1 fej zeller
2.5 dkg vaj
1 l víz
petrezselyem

 

A gesztenyéket éles késsel bevágjuk, majd 10 percre forrásban lévő vízbe tesszük. Leszűrjük és azon melegében meghámozzuk. A zöldségeket megmossuk és fel-aprítjuk. A sárgarépából és a zellerből meghagyunk egy-egy kis darabot, ezt durva lyukú reszelőn lereszeljük. A vajat megolvasztjuk, 5 percig pároljuk benne a zöldségeket, majd felöntjük vízzel. Kis lángon kb. 40 percig főzzük, míg a gesztenye és a zöldségek megpuhulnak. Sózzuk, borsozzuk, belekeverjük a finomra metélt petrezselyemzöldjét, és azonnal, forrón tálaljuk. A gesztenye édeskés íze jól kiegészíti a forró zöldségeket. Melengető téli leves készíthető belőlük.

 

 

Olasz paradicsomleves

 

Hozzávalók:

 

1 csipet bazsalikom
1 csipet só
1 csipet bors
4 evőkanál zöld pesto
200 g főzőtejszín
2 evőkanál paradicsomypüré
8 dl zöldségleves
1 kg paradicsom
2 evőkanál olíva olaj
1 db fokhagyma (gerezd)
2 db vöröshagyma
12 dkg húsos tortellini

 

A tortellinit megfőzzük a csomagoláson olvasható utasítás szerint. A kétféle hagymát finomra aprítjuk. A paradicsom héját lehúzzuk, majd darabokra vágjuk. A felhevített olajon üvegesre pároljuk a vöröshagymát meg a fokhagymát. Hozzáadjuk a paradicsompürét, a paradicsomot és kevergetve tovább pároljuk. A levessel felöntve kb. 10 percig főzzük. A tűzhelyről félrehúzva rúdmixerrel pépesítjük, majd belevegyítjük a tejszín kb. 3/4 részét. A pestóval és sóval, borssal ízesítjük. A tortellinit a levesbe tesszük, és meglocsoljuk a maradék tejszínnel. Bazsalikomlevéllel díszítve kínáljuk.

 

 

Sült-paradicsom leves

 

Hozzávalók:

 

2 doboz darabolt paradicsom konzerv
fokhagyma
apróra vágott chili paprika
1 hagyma (opcionális)
olívaolaj
citromlé

 

A paradicsomkonzerveket felbontjuk, lecsöpögtetjük a levet egy tálba, és félrerakjuk. A paradicsomot egy tepsibe tesszük és meglocsoljuk olivaolajjal. 10-15 perc alatt 200 fokon megsütjük (vagy amíg megsül kicsit). Amikor megsült a paradicsom (ne égjen oda!), a turmixgépbe tesszük, ráöntjük a lecsöpögtetésből eltett levét, bele egy evőkanál citromlét, egy kis chilit, és a hagymát.  Utána felforraljuk és ízesítjük, ezalkalommal már csak cukor és só kell bele.

 

Borscs leves

 

Hozzávalók:

 

25 dkg marhahús
25 dkg burgonya
20 dkg cékla
20 dkg friss fejes káposzta
15 dkg petrezselyemgyökér
5 dkg zsír
5 dkg paradicsom
5 dkg vöröshagyma
5 dkg paradicsompüré
4 dkg liszt
1,5 dl tejföl
fél dl ecet
1 babérlevél
bors, só

 

A húst 1,5 liter vízben feltesszük főni. A felaprított zöldségeket kevés zsírban húslével pároljuk 20-25 percig, majd belekeverjük az ecetet és a paradicsompürét. Ha a zöldség puha beletesszük a gyalult káposztát a felkockázott burgonyát és ráöntjük a kész húslevest. Beletesszük a babérlevelet és megborsozzuk, ezután kb. 20 percet forraljuk, majd berántjuk és további 10 percig forraljukA húst és a paradicsomot felkockázzuk és csak pár perccel a tálalás előtt tesszük a levesbe. Tálaláskor 1 kanál tejfölt teszünk minden tányér levesbe.

 

 

Szoljanka leves

 

Hozzávalók:

 

30 dkg sertéshús
40 dkg marhahús
1 pár virsli
10 dkg sonka
5 dkg füstölt szalonna
1 db vöröshagyma
10 dkg vegyes zöldség
1 kanál Vegeta
1 csomó zöldpetrezselyem
1 tojássárgája
1 dl tejföl
citromlé

bors
1 dl olaj
1 kanál kapribogyó

 

A hagymát finomra vágjuk, az olajon üvegesre pároljuk. A virslit, a húsokat, a sonkát apróra vagdaljuk, majd a hagymához tesszük. Egy kicsit együtt pároljuk. Kb. 1 l. liter vízzel felengedjük, hozzátesszük a feldarabolt, megtisztított zöldséget, és takaréklángon fedő alatt puhára megfőzzük, sózzuk, borsozzuk, a Vegetával megszórjuk. A tojássárgáját elkeverjük a tejföllel, hozzáadjuk a finomra vágott zöldpetrezselymet, majd a levesestálba tesszük. Állandó keverés mellett, rászedjük a forró levest.

 

 

Scsí leves

 

Hozzávalók:

 

50 dkg marhaszegy
10 dkg füstölt sonka
2 vöröshagyma
3 cikk fokhagyma
1 sárgarépa
1 petrezselyemgyökér
1 dl savanyúkáposzta-lé
1 ek. főzővaj
2 dl tejföl
3 babérlevél
8 szem fekete bors
50 dkg savanyú káposzta

 

A marhahúst, egy hagymát, fokhagymát, a répaféléket vízbe tesszük, és megfőzzük húslevesnek. Eközben a savanyú káposztát is feltesszük főni a főzővajjal, vízzel. A levest leszűrjük, beletesszük a káposztát, a felaprózott sonkát, a babérlevelet, hagymát, borsot, és így az egészet addig főzzük, amíg minden puha nem lesz. A főzés befejezése előtt hozzáöntjük a savanyúkáposzta-levet, és a marhahússal együtt tálaljuk.

 

 

Hideg orosz tejfölleves

 

Hozzávalók:

 

1 uborka
2 tojás
5 dkg főtt sonka
1 kanál vaj
1 csomó snidling
1 cs. kapor
petrezselyemzöld
6 dl joghurt
3 dl tejföl

bors

 

Az uborkát, a főtt tojást és a sonkát apróra vágjuk. Hozzáadjuk a petrezselymet, snidlinget, kaprot, majd a tejfölt és a joghurtot, sózzuk, borsozzuk. Lehűtve állni hagyjuk, tálaláskor apróra tört jeget is tehetünk bele.

 

 

Francia hagymaleves

 

Hozzávalók:

 

3 fej közepes vöröshagyma
4 dkg vaj
1 liter csontlé vagy 2 leveskocka
1 gerezd fokhagyma
10 dkg reszelt ementáli sajt
2 evőkanál liszt
szerecsendió
fehérbors

4 szelet toastkenyér

 

A megtisztított vöröshagymát felkarikázzuk, a fokhagymát finomra aprítjuk és a vajon mindkettőt aranybarnára pirítjuk. Ezután liszttel megszórjuk, és folyamatos kevergetés mellett felöntjük a csonlével. Sóval, szerecsendióval, és borssal fűszerezzük, majd lassú tűzön puhára főzzük.  A kenyér héját levágjuk, a szeleteket átlósan kettévágjuk, a sajttal megszórjuk és megpirítjuk. A levest forrón leveses csészékbe töltjük, tetejükre egy kevés reszelt sajtot és friss petrezselymet szórunk. A sajtos kenyérszeleteket a csészealjra helyezzük és így tálaljuk a levest.

 

 

Francia fokhagymaleves

 

Hozzávalók:

 

2 liter húslé
20 gerezd fokhagyma
3 szegfűszeg
10 dkg reszelt parmezán (vagy trappista) sajt
2 evőkanál olaj
őrölt bors
ízlés szerint szárított zsályalevél
4 zsemle

 

A húslében főni tesszük a meghámozott, egészben hagyott fokhagymagerezdeket, a szegfűszeget, a zsályát, csipetnyi borsot és sót. Forraljuk fel, majd csendesen főzzük negyed óráig. Közben a zsemlyét vékonyra szeleteljük, néhány csepp olajjal meghintjük, megszórjuk reszelt sajttal, és sütőben átforrósítjuk, hogy a sajt megpiruljon. A levest a zsemlyeszeletekre szűrjük. Dúsíthatjuk a levest tejszínes-tojássárgás habarással is.

 

 

Francia sárgadinnye leves

 

Hozzávalók:

 

1 kg érett sárgadinnye
2 evőkanál tejpor (helyettesíthetjük tejjel)
2 dl tejföl
½ kávéskanál kakukkfű
½ kávéskanál őrölt szerecsendió
csipetnyi őrölt feketebors




A kimagozott sárgadinnyéből kiskanállal 20 labdaformájú darabot vágunk ki. Ezeket hűtőszekrénybe tesszük. A maradék dinnyét áttörjük, hozzáadjuk a tejport, a kakukkfüvet és az őrölt szerecsendiót. Fakanállal csomómentesre keverjük, majd lassú tűzön három percig főzzük. Ha kihűlt, beletesszük a tejfölt, megsózzuk, megborsozzuk és legalább két órára hűtőszekrénybe rakjuk. Tálaláskor kis tálkákba tesszük a feldarabolt dinnyét és felöntjük a krémmel. Díszíthetjük málnával vagy egyéb édes gyümölccsel.

 

 

Francia sajtleves

 

Hozzávalók:

 

30 dkg camembert sajt
40 dkg zöldség
sárgarépa
kisebb zeller
karalábé
4 dl húsleves
fokhagyma
petrezselyem
5 szelet barna kenyér
vaj
liszt
bors

 

A zöldségeket megtíszítjuk, felkockázzuk, majd egy serpenyőben a forró vajon hirtelen megpirítjuk, közben sózzuk, és borsozzuk, és liszttel meghintjük. Majd az előre elkészített húslevest, amelyet akár kockából is elkészíthetünk, ráöntjük a zöldségekre. A sajt kemény részét eltávolítjuk, és a többi részt a forró levesben folyamatos kevergetés mellett felolvasztjuk. Hozzá adjuk az összetört fokhagymát, és a végén a finomra vágott petrezselyem zöldet. A végén pirított kenyér kockákkal díszítjük. Tálalhatjuk nagyobb cipóban is, a belsejét kivágva, bele töltjük a levest, és reszelt sajttal díszítjük.

 

Kínai csípős-savanyú leves

 

Hozzávalók:

75 dkg sovány sertéshús
25 dkg üvegtészta
30 dkg friss babcsíra
2 kis tojás
1 kávéskanál szezámolaj
1 l tyúkhúsleves
2 kávéskanál cukor
3 evőkanál borecet
1/2 kávéskanál őrölt fehér bors
2 evőkanál sötét szójaszósz
1 evőkanál kukoricaliszt
1 dl víz
1 evőkanál finomra vágott újhagyma
2 evőkanál finomra vágott friss koriander
1 evőkanál szezámolaj
1 evőkanál chiliolaj

 

 

A húst vékony szeletekre vágjuk. Fazékban kevés vizet forralunk, 2 percig elősütjük benne a húst, leszárítjuk szalvétával, félretesszük. A babcsírát 20 percig meleg vízben áztatjuk, majd eltávolítjuk a tövét, s a csírát megszárítva egész vékony szeletekre vágjuk. Az üvegtésztát 5 percre beáztatjuk, megszárítjuk, 12 cm-es darabokra vágjuk, félretesszük. A tojásokat kis edényben 1 kávéskanál szezámolajjal felverjük. Öblös fazékban felforraljuk a húslevest, hozzáadjuk a hússzeleteket, az üvegtésztát, a babcsírát, az ecetet, a fehér borsot és a szójaszószt. 3 percig forraljuk, akkor besűrítjük a vízzel elkevert kukoricaliszttel. Még 2 percig pároljuk, belecsorgatjuk a felvert tojást, és villával vagy pálcikával összetörjük. Hozzáadjuk az újhagymát, a koriandert, a szezámolajat, meg a chiliolajat. forrón tálaljuk.

 

 

Kínai tojásos leves

 

Hozzávalók:


1 nagy póréhagyma
1 darab nagyobb paradicsom
2-3 tojás (adagonként 1 db)
1 liter húsleves (csirke alaplé vagy leveskockából készült alaplé is lehet, ha nincs más)
0,3 dl olívaolaj
kb. 0,5 dl szójaszósz
2-3 ek. balzsamecet
ízlés szerint só

 

 

A wokot felforrósítjuk, közben a póréhagymát vékony karikákra vágjuk, majd kb. 1/2 dl olívaolajban megpároljuk. Amikor már kellően megpuhult, hozzáadjuk az apró kockára vágott paradicsomot, együtt pároljuk még 1-2 percig. Meglocsoljuk szójaszósszal, és felöntjük az alaplével, amikor összeforrt az egész, folyamatos óvatos keverés mellett beleütjük a tojásokat. A tojásokat addig kell kavarni benne, amíg a sárgájukat szép fehér fátyolként bevonja a fehérje, majd keverés közben újra felforraljuk. Tálalás előtt 2-3 evőkanál balzsamecettel ízesítjük.

 

 

Pekingi leves

 

Hozzávalók:

 

1 csirke melle a bõrével együtt,
5 dkg bambuszrügy,
5 dkg szójacsíra,
1 szelet sonka,
2 tojásfehérje,
2 dkg szójatészta,
2 liter erõleves,
1 késhegynyi gyömbér,
1 evõkanál szójamártás,
Fél kávéskanál õrölt bors,
1 késhegynyi glutamát (elhagyható)

 

Vágjuk a sonkát és a bambuszrügyet keskeny csíkokra. Verjõk fel a tojásfehérjét. Pároljuk meg a csirkehúst, és rostirányban szeljük nagyon keskeny csíkokra. Áztassuk be a szójatésztát langyos vízbe fél órára, csöpögtessük le, majd vágjuk öt centis darabokra. Forraljuk fel az erõlevest, és a tojásfehérje kivételével minden anyagot tegyünk bele. 15 percnyi fõzés után óvatosan keverjük hozzá a felvert tojásfehérjét. Két perc fõzés után tálalhatjuk.

 

 

 

Kínai tojásos kukorica leves

 

Hozzávalók:

 

1 doboz (250 g) kukoricakonzerv
1 l csontleves vagy erőleves (kockából a legegyszerűbb)
1 körömnyi gyömbér
1 csipet zellersó

1 mokkáskanál fehér bors
1 ek. saké (rizspálinka) vagy semleges fehér pálinka (pl. vodka)
2 dkg kukorica- vagy rizsliszt
2 egész tojás
petrezselyem

 

Erős csontlevest főzünk vagy kockából erőlevest, beledobjuk a gyömbért és 10 percig lassú tűzön forraljuk vele. Lecsorgatjuk a kukoricát, a levesbe tesszük, forrásig hevítjük. Közben elkészítjük a "habarást": a zellersót, a levestől függő mennyiségben konyhasót, az őrölt fehér borsot kikeverjük a pálinkával, majd hozzáadjuk a pici hideg vízben feloldott kukoricalisztet vagy rizslisztet, a levesbe keverjük és lassú tűzön még kb. 1 percig forraljuk, amíg kissé besűrűsödik. Levesszük a tűzről, eltávolítjuk a gyömbért, gyors mozdulatokkal belekeverjük a felvert tojásokat, tetejét meghintjük finomra vágott petrezselyemmel, azonnal tálaljuk. Akkor jó, ha egy kicsit csípős!

 

 

Szavazás

Találtál finom recepteket??? :O
nem
igen
talán
Asztali nézet